top of page

FIFAWWC: 2023 Fixtures

Women's World Cup 2023 fixtures

Thursday, July 20

  • New Zealand vs Norway, Group A, Eden Park, Auckland, 7pm local time

  • Australia vs Ireland, Group B, Stadium Australia, Sydney, 8pm

Friday, July 21

  • Nigeria vs Canada, Group B, Melbourne Rectangular Stadium, Melbourne, 12.30pm

  • Philippines vs Switzerland, Group A, Dunedin Stadium, Dunedin, 5pm

  • Spain vs Costa Rica, Group C, Wellington Regional Stadium, Wellington, 7.30pm

Saturday, July 22

  • USA vs Vietnam, Group E, Eden Park, Auckland, 1pm

  • Zambia vs Japan, Group C, Waikato Stadium, Hamilton, 7pm

  • England vs Haiti, Group D, Brisbane Stadium, Brisbane, 7.30pm

  • Denmark vs China, Group D, Perth Rectangular Stadium, Perth, 8pm

Sunday, July 23

  • Sweden vs South Africa, Group G, Wellington Regional Stadium, Wellington, 5pm

  • Netherlands vs Portugal, Group E, Dunedin Stadium, Dunedin, 7.30pm

  • France vs Jamaica, Group F, Sydney Football Stadium, Sydney, 8pm

Monday, July 24

  • Italy vs Argentina, Group G, Eden Park, Auckland, 6pm

  • Germany vs Morocco, Group H, Melbourne Rectangular Stadium, Melbourne, 6.30pm

  • Brazil vs Panama, Group F, Hindmarsh Stadium, Adelaide, 8.30pm


Tuesday, July 25

  • Colombia vs South Korea, Group H, Sydney Football Stadium, Sydney, noon

  • New Zealand vs Philippines, Group A, Wellington Regional Stadium, Wellington, 5.30pm

  • Switzerland vs Norway, Group A, Waikato Stadium, Hamilton, 8pm


Wednesday, July 26

  • Japan vs Costa Rica, Group C, Dunedin Stadium, Dunedin, 5pm

  • Spain vs Zambia, Group C, Eden Park, Auckland, 7.30pm

  • Canada vs Ireland, Group B, Perth Rectangular Stadium, Perth, 8pm

Thursday, July 27

  • USA vs Netherlands, Group E, Wellington Regional Stadium, Wellington, 1pm

  • Portugal vs Vietnam, Group E, Waikato Stadium, Hamilton, 7.30pm

  • Australia vs Nigeria, Group B, Brisbane Stadium, Brisbane, 8pm


Friday, July 28

  • Argentina vs South Africa, Group G, Dunedin Stadium, Dunedin, noon

  • England vs Denmark, Group D, Sydney Football Stadium, Sydney, 6.30am

  • China vs Haiti, Group D, Hindmarsh Stadium, Adelaide, 8.30pm

Saturday, July 29

  • Sweden vs Italy, Group G, Wellington Regional Stadium, Wellington, 7.30pm)

  • France vs Brazil, Group F, Brisbane Stadium, Brisbane, 8pm

  • Panama vs Jamaica, Group F, Perth Rectangular Stadium, Perth, 8.30pm


Sunday, July 30

  • South Korea vs Morocco, Group H, Hindmarsh Stadium, Adelaide, 2pm

  • Norway vs Philippines, Group A, Eden Park, Auckland, 7pm

  • Switzerland vs New Zealand, Group A, Dunedin, 7pm

  • Germany vs Colombia, Group H, Sydney Football Stadium, Sydney, 7.30pm

Monday, July 31

  • Costa Rica vs Zambia, Group C, Waikato Stadium, Hamilton, 7pm

  • Japan vs Spain, Group C, Wellington Regional Stadium, Wellington, 7pm

  • Canada vs Australia, Group B, Melbourne Rectangular Stadium, Melbourne, 8pm

  • Ireland vs Nigeria, Group B, Brisbane Stadium, Brisbane, 8pm


Tuesday, August 1

  • Portugal vs USA, Group E, Eden Park, Auckland, 7pm

  • Vietnam vs Netherlands, Group E, Dunedin Stadium, Dunedin, 7pm

  • Haiti vs Denmark, Group D, Perth Rectangular Stadium, Perth, 7pm

  • China vs England, Group D, Hindmarsh Stadium, Adelaide, 8.30pm

Wednesday, August 2

  • South Africa vs Italy, Group G, Wellington Regional Stadium, Wellington, 7pm

  • Argentina v Sweden, Group G, Waikato Stadium, Hamilton, 7pm

  • Panama vs France, Group F, Sydney Football Stadium, Sydney, 8pm

  • Jamaica vs Brazil, Group F, Melbourne Rectangular Stadium, Melbourne, 8pm


Thursday, August 3

  • South Korea vs Germany, Group H, Brisbane Stadium, Brisbane, 8pm

  • Morocco vs Colombia, Group H, Perth Rectangular Stadium, Perth, 6pm

Saturday, August 5

  • Round of 16: Winner A v Runner-up C, Eden Park, Auckland, 5pm

  • Round of 16: Winner C v Runner-up A, Wellington Regional Stadium, Wellington, 8pm

Sunday, August 6

  • Round of 16: Winner E v Runner-Up G, Sydney Football Stadium, Sydney, 6pm

  • Round of 16: Winner G v Runner-up E, Melbourne Rectangular Stadium, Melbourne, 7pm


Monday 7 August

  • Round of 16: Winner D v Runner-up B, Brisbane Stadium, Brisbane, 5.30pm

  • Round of 16: Winner B v Runner-up D, Stadium Australia, Sydney, 8.30pm

Tuesday, August 8

  • Round of 16: Winner H v Runner-up F, Melbourne Rectangular Stadium, Melbourne, 6pm

  • Round of 16: Winner F v Runner-up H, Hindmarsh Stadium, Adelaide, 8.30pm


Friday, August 11

  • Quarter-final 1, Wellington Regional Stadium, Wellington, 1pm

  • Quarter-final 2, Eden Park, Auckland, 7.30pm

Saturday, August 12

  • Quarter-final 3, Brisbane Stadium, Brisbane, 5pm

  • Quarter-final 4, Stadium Australia, Sydney, 8.30pm


Tuesday, August 15

  • Semi-final 1, Eden Park, Auckland, 8pm

Wednesday, August 16

  • Semi-final 2, Stadium Australia, Sydney, 8pm

Saturday, August 19

  • Third-place play-off, Brisbane Stadium, Brisbane, 6pm

Sunday, August 20

  • Final, Stadium Australia, Sydney, 8pm


Comments


bottom of page